2024-03-13
Malmökraften börjar jobba med implementeringsstrategi och förtydligad metodmanual kopplad till denna.
Malmökraften har som uppdrag under sin ESF finansiering att jobba med att sprida sig i Sverige och att implementera sig i Malmö.
Malmökraften har som uppdrag under sin ESF finansiering att jobba med att spridas i Sverige och att implementeras i Malmö. Förbundschefen i FINSAM i Malmö har fått ett uppdrag från Malmökraftens styrgupp att jobba med detta.
Som ett led i detta har en konsultfirma upphandlats och en implementeringsstrategi och förtydligad metodmanual kommer att jobbas fram.

Fler nyheter
2020-11-25
Styrgruppsmöte Malmökraften
Idag hade styrgruppen för Malmökraften styrgruppsmöte
2020-11-20
FINSAM i Malmö samtalar med ESF
Idag träffar FINSAM i Malmö ESF och samtalar om gemensamma utvecklingsområden inför den kommande programperioden som…
2020-11-18
Styrelsemöte FINSAM i Malmö
På fredag har FINSAM i Malmö styrelsemöte.
2020-11-11
ISF pratar med Malmökraften om sin effektutvärdering.
ISF genomför en effektutvärdering av samordningsförbunden i Sverige på uppdrag av regeringen. Malmökraften är ett pr…
2020-11-10
Tillsammans gör vi skillnad
Den nationella referensgruppen för samordningsförbund träffades idag och diskuterade budskapsplattform, intressenter…