2024-03-13
Malmökraften börjar jobba med implementeringsstrategi och förtydligad metodmanual kopplad till denna.
Malmökraften har som uppdrag under sin ESF finansiering att jobba med att sprida sig i Sverige och att implementera sig i Malmö.
Malmökraften har som uppdrag under sin ESF finansiering att jobba med att spridas i Sverige och att implementeras i Malmö. Förbundschefen i FINSAM i Malmö har fått ett uppdrag från Malmökraftens styrgupp att jobba med detta.
Som ett led i detta har en konsultfirma upphandlats och en implementeringsstrategi och förtydligad metodmanual kommer att jobbas fram.

Fler nyheter
2020-02-03
Styrelseprotokoll 24 januari underskrivet
Protokollet från styrelsemötet 24/1 2020 är nu underskrivet.
2020-01-31
Styrgrupp Aktivitetscenter
Idag hade Aktivitetscenter styrgruppsmöte för att planera arbetet med den nya ansökan som planeras göra inför 2021 o…
2020-01-31
Analys och planeringsfas Malmökraften
Under januari månad har Malmökraften haft en analys- och planeringsfas inför uppstarten av Malmökraften 2.0 i ESF re…
2020-01-30
Malmökraften uppmärksammas i media
Under dagen har både P4 Malmöhus, Aftonbladet och Skånska Dagbladet uppmärksammat att Malmökraften startat upp 2020.
2020-01-30
Om tro kan förflytta berg vad kan då kunskap göra?
Beskæftigelses Indikator Projektet (BIP) är en studie gjord av Væksthusets Forskningscenter i Danmark. FINSAM i Malm…