2022-04-07
Malmökraften samlar sig kring tankar på en fortsättning
Idag träffades en utökad styrgrupp under ledning av Joakim Tranquist som processledde samtal kring hur en eventuell fortsättning av ett samarbete kring erfarenheterna från Malmökraften skulle kunna se ut.
Idag träffades en utökad styrgrupp under ledning av Joakim Tranquist som processledde samtal kring hur en eventuell fortsättning av ett samarbete kring erfarenheterna från Malmökraften skulle kunna se ut. Bland annat diskuterades en möjlig målgruppsutvidgning, vad som ska behållas och vad som ska sorteras bort av det som görs idag samt försäkringskassans, vuxenutbildningens och vårdens roll i en eventuell fortsättning.
En arbetsgrupp med representation från organisationerna som deltar ska jobba igenom materialet och inledde ett arbete med att formulera en möjlig fortsättning.
Fler nyheter
2024-10-02
Seminarium kring implementering och spridning av Malmökraften
PwC har tagit fram en manual för spridning och implementering av Malmökraften. Denna kommer presenteras på Arbetsför…
2024-10-01
REKO styrgrupp på Ubåtshallen
FINSAM i Malmö är delaktig att administrera styrgruppen för REKO samarbetet mellan Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg…
2024-09-26
FINSAM i Malmö samlar chefsnätverk
Två gånger per år samlas de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlinge…
2024-09-23
Ny revisor för FINSAM i Malmö
KPMG utser för statens räkning revisor åt FINSAM i Malmö. Vi tackar Johan Rasmusson för flerårigt arbete med revisi…
2024-09-20
Dialogmöte kring forskning inom integrering och mångfald i arbetslivet
FINSAM i Malmö kommer tillsammans med Lunds universitet, Normconsulting och Arbetsmarknadsavdelningen i Malmö stad j…