2022-04-07
Malmökraften samlar sig kring tankar på en fortsättning
Idag träffades en utökad styrgrupp under ledning av Joakim Tranquist som processledde samtal kring hur en eventuell fortsättning av ett samarbete kring erfarenheterna från Malmökraften skulle kunna se ut.
Idag träffades en utökad styrgrupp under ledning av Joakim Tranquist som processledde samtal kring hur en eventuell fortsättning av ett samarbete kring erfarenheterna från Malmökraften skulle kunna se ut. Bland annat diskuterades en möjlig målgruppsutvidgning, vad som ska behållas och vad som ska sorteras bort av det som görs idag samt försäkringskassans, vuxenutbildningens och vårdens roll i en eventuell fortsättning.
En arbetsgrupp med representation från organisationerna som deltar ska jobba igenom materialet och inledde ett arbete med att formulera en möjlig fortsättning.
Fler nyheter
2024-04-17
Från daglig verksamhet till arbete
FINSAM i Malmö arrangerade 2 LFA workshops i februari kring frågan från daglig verksamhet till arbete. Idag fortsatt…
2024-04-16
Storstadsnätverk i Stockholm
Stockholm, Göteborg, Uppsala och Malmö träffades under två dagar och diskuterade storstadssamverkan utifrån ett samo…
2024-04-15
Samtal kring spridning av stadskrafterna
Idag var förbundschefen uppe i Stockholm och pratade med AF Stockholm stad city kring det fortsatta samarbetet kring…
2024-04-10
Plan DO Study Act (PDSA) kring 3600 Malmöbor
Igår presenterade FINSAM i Malmö sitt resultat av två uppdrag kring långtidsarbetslösa Malmöbor med försörjningsstöd…
2024-04-09
Behov hos långtidsarbetslösa Malmöbor som uppbär försörjningsstöd
Utredaren i FINSAM i Malmö har intervjuat 15 malmöbor som uppburit försörjningsstöd i 36 månader eller mer.