Till innehållet

2022-12-05

Malmökraften uppmärksammas av SVT och FINSAM.se

Malmökraften 2.0 går in i sitt slutskede och uppmärksammas just nu på flera olika håll. Bland annat genom en inspelning på SVT och en artikel på FINSAM.se.

Malmökraften 2.0 går in i sitt slutskede och uppmärksammas just nu på flera olika håll. Bland annat genom en inspelning på SVT och en artikel på FINSAM.se.

Se artikeln från SVT här: 

"Tvåbarnsmamman Nagham Kassass i Malmö: ”Äntligen jag har ett jobb och slipper vara arbetslös”

Se artikeln på FINSAM.se:

"Hälften kom till arbete eller studier"

esf

Fler nyheter

2018-03-23

Avantis process för sina deltagare

Avanti har tagit fram en processbeskrivning för deltagarna.

2018-03-22

Språkutveckling - ett förhållningssätt

Igår hade Aktivitetscenter besök av Arbetsmarknadens nya språkutvecklare.

2018-03-22

Artikel från Malmö stad om invigningen av Avanti

Läs gärna denna artikel om vad som hände på invigningen av Avanti i förra veckan.

2018-03-16

Utvärdering av föreläsning kring neuropsykiatriska funktionshinder

Den 2 mars föreläste Elisabeth Fernell om neuropsykiatriska funktionshinder inför cirka 100 personer. Nu har utvärde…

2018-03-16

Detta händer på REKO

Enkla och direkta kontaktvägar mellan rehab koordinator och kontaktpersonen på Försäkringskassan underlättar arbetet…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit