Till innehållet

2020-02-28

Mentorer från psykiatrin pratar om psykos

Mentorer med egenupplevd erfarenhet av sjukdom pratar om psykos inför ett trettiotal handläggare i det förstärkta samarbetet mellan Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

Mentorer med egenupplevd erfarenhet av sjukdom pratar om psykos inför ett trettiotal handläggare i det förstärkta samarbetet mellan Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan. Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg har under flera år satsat på att anställa mentorer med egenupplevd erfarenhet av psykisk ohälsa.

Idag kommer två av dessa att prata om psykos inför handläggare på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

Fler nyheter

2025-05-07

Skåneveckan för psykisk hälsa 2025

Det började med en handfull arrangemang och veckan har sedan växt sig större för varje år med nya aktörer som är med…

2025-05-06

Storstäderna träffas i FINSAM frågor

Göteborg, Malmö, Stockholm och Uppsalas samordningsförbund har under se senaste åren träffats i nätverksform för att…

2025-05-05

Helsingborg, Skåne Nordost och Malmö jobbar med gemensam processledning i Samstart

Samordningsförbunden i Helsingborg, Skåne Nordost och Malmö blev under våren kontaktade av projektledningen i Samsta…

2025-04-29

Ledningsgrupp samsjuklighet pratar FACT/ACT och struktur på gemensam utvecklingshalvdag

Ledningsgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö träffades idag under följande agenda.

2025-04-29

Beslutsgrupp Malmökraften april 2025

Beslutsgruppen för Malmökraften träffades idag under följande agenda.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit