Till innehållet

2025-10-01

Nätverket gällande elever från anpassat ut i arbete

FINSAM i Malmö har blivit tillfrågade att leda ett samtal kring det nätverk gällande elever från anpassat ut i arbete som träffats några gånger under våren.

Det som önskas uppnås är följande:

    • Synliggöra den gemensamma tänkta hela process för elever på anpassat gymnasium från start i skolan till ett långsiktigt arbete och detta även inkludera daglig verksamhet som aktör.
    • Visa var i denna process det finns behov av utvecklingsarbete
    • Tydliggöra syftet med att fortsätta träffas, ta fram mötesordning, ansvarsfördelning och arbetssätt för denna konstellation

FINSAM i Malmös symbol för processledning. Ett kryss, två cirklar och ett streck genom dessa.

Fler nyheter

2025-06-18

FINSAM i Malmö deltar i samarbete kring arbetsmarknadsfrågor i Öresund

Utifrån LÖK gemensamma insatser pågår det samtal kring hur Malmö stad och Arbetsförmedlingen kan samarbeta kring arb…

2025-06-17

Finsamstrategi Region Skåne

Region Skåne har bjudit in Skånes alla samordningsförbund för samtal om den finansiella samordningen i Skåne

2025-06-16

Gemensam satsning på kunskap kring psykisk hälsa

Samordningsförbunden i Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost kommer under 2025 och 2026 tillsammans med Vuxe…

2025-06-16

Protokoll från vårens sista styrelsemöte

FINSAM i Malmö har haft vårens sista styrelsemöte.

2025-06-11

”För första gången på många år var det någon som verkligen lyssnade”

Kryddgårdenmodellen gör skillnad för människor som kämpar för att komma tillbaka till arbete. Efter två års arbetslö…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit