Till innehållet

2021-02-16

Nationell referensgrupp kring kommunikation om FINSAM

Idag träffas den nationella referensgruppen kring kommunikation om FINSAM.

Idag träffas den nationella referensgruppen kring kommunikation om FINSAM. Syftet med denna är att skapa en kanal för att lära av varandra, lyssna in och få större kännedom om det som sker, få en bättre förståelse för våra intressenter och
hur vi kan nå dem samt arbeta tillsammans för att skapa större effekt, bli mer samstämmiga och tydliga i kommunikationen kring FINSAM i Sverige.

Idag står följande på agendan:

  • Vilka problem ser ni  som vi kan lösa tillsammans med kommunikation? (Vad säger er omvärldsbevakning)
  • Vad behöver vi ta reda på/analysera/få mer kunskap om?
  • Tankar och idéer och kanske lite goda exempel?

FINSAM

Fler nyheter

2021-10-26

Malmö stad och Helsingborgs stad diskuterar samarbete med FINSAM som plattform

Utifrån det erbjudande som förbundscheferna tagit fram att använda FINSAM som en neutral plattform för utvecklingssa…

2021-10-22

Samtal om samarbete mellan FINSAM Malmö och FINSAM Helsingborg

Idag träffades FINSAM i Malmö och Helsingborg för att planera inför samtal mellan Helsingborgs stad och Malmö stads…

2021-10-21

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Protokollet från styrelsemöte den 15/10 är nu underskrivet.

2021-10-21

SUS nätverket konsulteras vid utveckling av det nya uppföljningsstemet

FINSAM i Malmö sitter med i det nationella SUS nätverket som idag diskuterade frågor från utvecklarna av det nya upp…

2021-10-19

Uppstartsworkshop på Kultur på recept

Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela m…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit