Till innehållet

2024-03-05

Över 20 års erfarenhet av att bedriva verksamhet kring utrikesfödda med migrationsrelaterad ohälsa.

Malmö stad har en lång erfarenhet av att arbeta med målgruppen utrikesfödda med migrationsrelaterad ohälsa. När Avanti 2.0 stängde dörrarna avslutades dryga 20 år av verksamhet av detta. Under denna period har ett antal olika metodstöd, uppföljningar, processkartläggningar och utvärderingar genomförts.

Malmö stad har en lång erfarenhet av att arbeta med målgruppen utrikesfödda med migrationsrelaterad ohälsa. När Avanti 2.0 stängde dörrarna 2023 avslutades dryga 20 år av verksamhet av detta. Under denna period har ett antal olika metodstöd, uppföljningar, processkartläggningar och utvärderingar genomförts.

Ta del av dessa under denna länk!

Fler nyheter

2022-06-10

Rapport om "Avbrott inom KomVux Malmö sfi"

Utebliven etablering SFI rullar vidare och presenterar rapporten "Avbrott inom KomVux Malmö sfi."

2022-06-10

SUS nätverket

Idag träffas det nationella SUS nätverket.

2022-06-10

Idag håller FRAM styrgruppsmöte

FINSAM deltar idag på styrgruppsmöte på FRAM

2022-06-09

Svenska ESF-rådet i Sydsverige bjuder in till avslutsevent

Idag firade ESF av sin gamla programperiod och presenterade ramarna kring den nya.

2022-06-08

FINSAM i rundabordssamtal på H22

FINSAM i Malmö bjöds in till rundabordssamtal på H22 i Helsingborg den 7/6.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit