Till innehållet

2018-05-30

Pilot skuggning

I samtal med chefer i Malmö som haft goda erfarenheter av att arbeta med skuggning internt fick FINSAM under våren 2018 uppgiften att skapa ökad tillgång till varandras verktygslådor.

I februari i år hade vi en sittning där vi diskuterade olika sätt att komma åt varandras verktygslådor. Arbetsförmedlingen hade jobbat med intern skuggning som ett väl fungerande verktyg. FINSAM fick i uppgift att pröva att sätta ihop ett skuggningschema mellan socialtjänst, arbetsförmedling och arbetsmarknadsavdelningen. Vi tog också kontakt med en vårdcentral som var intresserade av att delta. Tillsammans med FINSAM i Landskrona-Svalöv gjorde vi en omvärldsanalys av hur andra gjort och såg bibliotek, något konsultbolag samt delar av skolvärlden som jobbade med detta. Vi satte samman bifogade enkla sammanställning som modell.

11Skuggan 

Under maj har 7 tillfällen anordnats där totalt 10 personer deltagit som värdar och skuggor. Detta har medvetet varit i miniatyrskala för att se hur genomförbart det är att arrangera. Det gav ett gott utfall bland såväl värdar som skuggor. Vi från Finsam tror att den modell vi tillsammans prövat är ett bra sätt att få kunskap om varandra och få ökad tillgång till varandras verktygslådor. Frågor som bland annat behöver funderas kring är vem behöver skugga vad? I vilka processer skulle skuggning kunna vara ett verktyg att börja med för att få en bra förståelse för varandras förutsättningar? Hur kostnadseffektivt är detta?

 

UppföljningSkuggning

Fler nyheter

2020-04-27

Aktivitetscenter planerar för digital workshop inför ny ansökan

Aktivitetscenter planerar för digital workshop inför ny ansökan.

2020-04-27

Det nationella SUS nätverket träffas digitalt

SUS nätverket träffas imorgon för att diskutera bland ett utkast på den rapport som tagits fram för att kunna jämför…

2020-04-23

Styrgruppsmöte Aktivitetscenter via Teams

Även Aktivitetscenter har styrgruppsmöte imorgon. Följande ska avhandlas där:

2020-04-23

Styrgrupp Malmökraften

Imorgon har Malmökraften styrgrupp med följande agenda:

2020-04-22

Nationell referensgrupp kring kommunikation angående FINSAM i Sverige

Finsam i Malmö är med i en nationell referensgrupp för att utveckla kommunikationen kring FINSAM. Tanken är att ett…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit