Till innehållet

2017-12-20

Probleminventering kring funktionsvariation

Idag har FINSAM varit involverade i en probleminventering kring arbetet med funktionsvariation på Arbetsmarknads- och socialförvaltningen.

FINSAM har tillsammans med medarbetare på Arbetsmarknads- och socialförvaltningen utforskat vad som görs för att fler med funktionsvariation skall närma sig arbetsmarknaden. Grundmodellen kring samtalet var den modell som FINSAM använder för att utforska gemensamma problemområden och ta fram aktiviteter som leder till att utfallet och effekter löser de konsekvenser problemen skapar.

Insatsbeskrivning

Fler nyheter

2023-09-19

Uppföljning av deluppdrag inom Kryddgårdenmodellen

Den 18 september presenterade utredaren på Finsam ett uppdrag kopplat till effekten av hälsoförfrågan.

2023-09-18

Styrgrupp Kryddgårdenmodellen

Idag träffades styrgruppen för Kryddgårdenmodellen.

2023-09-13

Samtal om behovet av effektivisering och nödvändigheten av att använda digitalsering för detta

FINSAM i Malmö har under hösten inlett ett arbete med att försöka förstå på vilket sätt plattformen kring ett samord…

2023-09-12

Samtal om en Stockholmskraft

Ett av uppdragen som Malmökraften har utifrån sin finansiering via ESF är att implementera och sprida sina erfarenhe…

2023-09-12

Malmökraften förstärks med en psykiatrisjuksköterska från vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg.

När Malmökraften nu åter går in och delfinansieras av ESF kommer verksamheten att utökas med en psykiatrisjuksköters…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit