Till innehållet

2017-09-21

Probleminventering

För att kunna starta rätt insatser för Malmöbor i behov av samordnad rehabilitering inventerar FINSAM under augusti-oktober de utmaningar och problem medlemmarna upplever.

FINSAM träffar chefer på Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen, Psykiatrin, Primärvården, Funktionsstödsförvaltningen och Arbetsmarknads- och socialförvaltningen för att diskutera utmaningar de möter. Modellen som används som bas bygger på ett antagande om att om problemet är väldefinierat och de önskade effekterna är förtydligade så är det sannolikare att rätt aktiviteter kan genomföras.

Uppdraget är att presentera dessa samlat för styrelsen på styrelsemötet 20/10 med målet att kunna formulera inriktning på nya insatser inför 2018.

Problem1

 

Fler nyheter

2018-03-08

Kunddriven verksamhetsutveckling NU KÖR VI!!!

Från och med 11 mars kommer Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen i Malmö testa nytt arbetssätt baserade på Malmö…

2018-03-07

Öppet hus Avanti

Välkommna till öppet hus på Avanti!

2018-03-07

FINSAM får uppdrag från DUA

Idag har FINSAM fått i uppdrag att jobba med att fånga in unga Malmöbors syn på arbetsmarknad- och utbildningsinsats…

2018-03-04

3 korta frågor till Elisabeth Fernell

Vi passade på att fråga Elisabeth i fredags efter föreläsningen kring hennes tankar kring samverkan

2018-03-02

Seminarium om neuropsykiatriska funktionsnedsättningar

Ett hundratal anställda bland Finsams medlemmar tar idag del av kunskap kring neuropsykiatriska funktionshinder

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit