Till innehållet

2017-09-21

Probleminventering

För att kunna starta rätt insatser för Malmöbor i behov av samordnad rehabilitering inventerar FINSAM under augusti-oktober de utmaningar och problem medlemmarna upplever.

FINSAM träffar chefer på Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen, Psykiatrin, Primärvården, Funktionsstödsförvaltningen och Arbetsmarknads- och socialförvaltningen för att diskutera utmaningar de möter. Modellen som används som bas bygger på ett antagande om att om problemet är väldefinierat och de önskade effekterna är förtydligade så är det sannolikare att rätt aktiviteter kan genomföras.

Uppdraget är att presentera dessa samlat för styrelsen på styrelsemötet 20/10 med målet att kunna formulera inriktning på nya insatser inför 2018.

Problem1

 

Fler nyheter

2018-03-22

Artikel från Malmö stad om invigningen av Avanti

Läs gärna denna artikel om vad som hände på invigningen av Avanti i förra veckan.

2018-03-16

Utvärdering av föreläsning kring neuropsykiatriska funktionshinder

Den 2 mars föreläste Elisabeth Fernell om neuropsykiatriska funktionshinder inför cirka 100 personer. Nu har utvärde…

2018-03-16

Detta händer på REKO

Enkla och direkta kontaktvägar mellan rehab koordinator och kontaktpersonen på Försäkringskassan underlättar arbetet…

2018-03-16

Seminarium om Unga Vuxna är fullsatt

Den 24/4 kommer Unga Vuxna verksamheten i Malmö presentera sig på stadshuset i Malmö. Detta seminarium är fullbokat.

2018-03-16

Att behandla trauma i exil

På invigningen av Avanti presenterade Anette Carnemalm hur det är att behandla trauma i exil

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit