2018-03-26
Process- och styrgruppsutbildning upphandlad
FINSAM i Malmö skall genomföra kunskapssatsningar som leder till förbättrade förutsättningar till samordnad rehabilitering av Malmöbor.
Som en del av detta kommer FINSAM i Malmö att arrangera en processledar- och styrgruppsutbildning som bland annat adresserar frågor kopplade till rollfördelning och mötesstruktur i insatser och tillse att samtliga insatser tar del av denna.
Upphandlingen är nu avslutad och det företag som blev utvalt att genomföra uppdraget är Tranquist utvärdering AB. Utbildningarna kommer att vara vid fem tillfällen utspritt under hösten 2018/våren 2019.
Fler nyheter
2018-12-13
Tramadol Maria Malmö uppmärksammas ytterligare i media
Maria Malmö jobbar sedan hösten 2017 i ett FINSAM projekt med utvecklingen av ny behandlingsmodell på Maria Malmö fö…
2018-12-11
Referensgrupp på Tramadol Maria Malmö
Intresset kring Tramadolmissbruk och behovet av att hantera detta är stort.
2018-12-10
Chefsnätverk träffas i FINSAM
Idag träffades chefsnätverket i FINSAM
2018-12-10
Processledarutbildning inom FINSAM kör tredje gången
Som ett led i att stödja insatserna finansierade inom FINSAM har en processledarutbildning genomförts.
2018-12-07
Styrgrupp Malmökraften
Malmökraften har haft styrgruppsmöte idag