2018-03-26
Process- och styrgruppsutbildning upphandlad
FINSAM i Malmö skall genomföra kunskapssatsningar som leder till förbättrade förutsättningar till samordnad rehabilitering av Malmöbor.
Som en del av detta kommer FINSAM i Malmö att arrangera en processledar- och styrgruppsutbildning som bland annat adresserar frågor kopplade till rollfördelning och mötesstruktur i insatser och tillse att samtliga insatser tar del av denna.
Upphandlingen är nu avslutad och det företag som blev utvalt att genomföra uppdraget är Tranquist utvärdering AB. Utbildningarna kommer att vara vid fem tillfällen utspritt under hösten 2018/våren 2019.
Fler nyheter
2023-01-18
Nya steg för psykosocial hälsa i Malmö
FINSAM i Malmö hart blivit inbjuden för att diskutera resultatet av en förstudie för att undersöka Muslimsk-Kristen…
2023-01-17
Storstadssamarbete inom FINSAM
Göteborg, Stockholm, Malmö och Uppsala träffades under två dagar och diskuterade gemensamma utmaningar.
2023-01-16
Årets första styrgrupp i lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser
Idag träffades styrgruppen för lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser och FINSAM deltog.
2023-01-13
Insikt tar fram projektplan
Insikt är ett nystartat projekt med fokus på personer som varit utanför arbetsmarknaden i 10 år eller mer. Styrgrupp…
2023-01-13
Utebliven etablering SFI tar hjälp kring förändringsarbete
Utebliven etablering SFI har kommit halvvägs i sin projektperiod och har tagit fram två rapporter samt skaffat sig e…