2018-03-26
Process- och styrgruppsutbildning upphandlad
FINSAM i Malmö skall genomföra kunskapssatsningar som leder till förbättrade förutsättningar till samordnad rehabilitering av Malmöbor.
Som en del av detta kommer FINSAM i Malmö att arrangera en processledar- och styrgruppsutbildning som bland annat adresserar frågor kopplade till rollfördelning och mötesstruktur i insatser och tillse att samtliga insatser tar del av denna.
Upphandlingen är nu avslutad och det företag som blev utvalt att genomföra uppdraget är Tranquist utvärdering AB. Utbildningarna kommer att vara vid fem tillfällen utspritt under hösten 2018/våren 2019.
Fler nyheter
2021-09-07
Utebliven etablering startar med workshop kring utmaningar
Under förmiddagen träffades ett femtontal personer från Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Arbetsförmedlingen…
2021-09-06
Planeringen av gemensam problemformluringar kring unga utrikesfödda kvinnor fortsätter
Den 28/9 ska FINSAM processleda en workshop tillsammans med Arbetsmarknads- och socialförvaltningen
2021-09-03
Styrelsemöte FINSAM i Malmö
FINSAM i Malmö har haft höstens första styrelsemöte idag.
2021-09-02
Styrgrupp Avanti 2.0
Avanti 2.0 startar upp hösten med styrgruppsmöte idag.
2021-09-01
Första styrgrupp för Utebliven etablering SFI
FINSAM i Malmö kommer under tre år att investera i ett projekt kring utebliven etablering på arbetsmarknaden i Malmö…