Till innehållet

2018-03-26

Process- och styrgruppsutbildning upphandlad

FINSAM i Malmö skall genomföra kunskapssatsningar som leder till förbättrade förutsättningar till samordnad rehabilitering av Malmöbor.

Som en del av detta kommer FINSAM i Malmö att arrangera en processledar- och styrgruppsutbildning som bland annat adresserar frågor kopplade till rollfördelning och mötesstruktur i insatser och tillse att samtliga insatser tar del av denna.

Upphandlingen är nu avslutad och det företag som blev utvalt att genomföra uppdraget är Tranquist utvärdering AB. Utbildningarna kommer att vara vid fem tillfällen utspritt under hösten 2018/våren 2019.

Fler nyheter

2026-03-04

Webinarium kring Personlighetssyndrom ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv

Samordningsförbunden Helsingborg, Skåne Nordost och Malmö har tillsammans med Vuxenpsykiatrin i Malmö/Trelleborg arr…

2026-03-04

2026 års andra styrelsemöte

FINSAM i Malmö avhåller styrelsemöte för andra gången 2026. Följande står på dagordningen:

2026-03-03

Ledningsgrupp samsjukligheten februari 2026

Lagrådsremissen kring samsjuklighetsutredningen kom i förra veckan och arbetet med denna var en av frågorna som disk…

2026-03-03

FINSAM har fått förfrågan om att arbeta med yrkesinfo tillsammans med AF och AMA

Ett ökat fokus på att söka upp arbetsgivare både hos Arbetsförmedlingen och på Arbetsmarknadsavdelningen gav en förf…

2026-03-03

Länsstyrelsen i Skåne bjuds in till styrelsemöte på FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö har funnits i Malmö under 20 år och kommer därför under året reflektera tillsammans med olika aktörer…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit