Till innehållet

2019-02-04

Processledarutbildning avslutas

FINSAM har under hösten 2018 och våren 2019 satsat på en processledarutbildning.

Syftet med utbildningen är att ge deltagarna kunskap om och verktyg kring processledning i en projektmiljö. Efter utbildningen ska deltagarna ha fått ökade kunskaper om projektledning i allmänhet, men framför allt konkreta verktyg för att som process-/projektledare i offentlig verksamhet leda och driva varaktig förändring.

Idag avslutades denna. Fokus låg på frågor från projekten samt frågan kring riskanalys av vad som sker i ett projekt utifrån frågorna sannolikhet och konsekvens.

 

 

Fler nyheter

2019-06-19

Region Skåne samlas kring FINSAM

Region Skåne har idag haft en FINSAM-nätverksträff kring "Region Skåne som part i FINSAM och styrelsernas roll".

2019-06-19

Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen definierar problem

Chefer och handläggare från Försäkringskassans och Arbetsförmedlingens förstärkta samarbete har diskuterat hur de sk…

2019-06-18

Problematiskt datorspelande

På uppdrag av Region Skåne och Malmö stad via Maria Malmö har FINSAM gjort en kunskapssammanställning kring problema…

2019-06-17

Metodstöd Avanti

Under våren har FINSAM tillsammans med Avanti tagit fram ett metodstöd för Avanti.

2019-06-14

Arbetsgrupp REKO

Arbetet med överenskommelsen mellan Försäkringskassan och Psykiatri Malmö/Trelleborg fortsätter idag med att arbetsg…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit