Till innehållet

2019-02-04

Processledarutbildning avslutas

FINSAM har under hösten 2018 och våren 2019 satsat på en processledarutbildning.

Syftet med utbildningen är att ge deltagarna kunskap om och verktyg kring processledning i en projektmiljö. Efter utbildningen ska deltagarna ha fått ökade kunskaper om projektledning i allmänhet, men framför allt konkreta verktyg för att som process-/projektledare i offentlig verksamhet leda och driva varaktig förändring.

Idag avslutades denna. Fokus låg på frågor från projekten samt frågan kring riskanalys av vad som sker i ett projekt utifrån frågorna sannolikhet och konsekvens.

 

 

Fler nyheter

2017-09-18

Styrgrupp och arbetet med ny ansökan på Aktivitetscenter

I augusti höll FINSAM i en workshop som blev startskottet för att skriva en ny ansökan för Aktivitetscenter.

2017-09-15

Arbetet med att utveckla PTSD center.

Sedan i våras har representanter från Malmö stad, Arbetsförmedlingen och primärvården inom Region Skåne jobbat med a…

2017-09-13

Möte med sekretariatet för jämlik hälsa

Syftet med projektet - hälsofrämjande innovation i samverkan - är att samla alla samhällssektorer (offentlig, idébu…

2017-09-13

Broschyr och info kring CaMp

CaMp har tagit fram info till deltagare och målgruppsinfo.

2017-09-11

Hoo hoo

Hoo hoo ropade Klas Hallberg och Johan Quist ut angående utmaningar kring vår välfärd.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit