Till innehållet

2022-02-17

Projektet Utebliven Etablering - fem månader efter start

Projektet Utebliven Etablering har nu varit igång i fem månader. Vi har under denna tid jobbat med att informera om projektet, etablera kontakter och samla information. Vi har varit ute i olika verksamheter och pratat med anställda, och vi har ställt frågor till sfi-elever.

Projektet Utebliven Etablering har nu varit igång i fem månader. Vi har under denna tid jobbat med att informera om projektet, etablera kontakter och samla information. Vi har varit ute i olika verksamheter och pratat med anställda, och vi har ställt frågor till sfi-elever. Det vi har velat ta reda på är:

1) Varför avbryter sfi-elever sina studier? 

2) Hur fungerar just nu samverkan mellan professionella aktörer runt personer som behöver sfi? 

Senare vill vi också jobba med den här frågan:

3) Hur fångar vi upp fler personer som behöver sfi, men som inte studerar just nu? 

Genom samtal med yrkesverksamma kan vi se att det finns vissa problem kring samverkan, men att de flesta har liknande förslag på lösningar. I nio fall av tio önskar man bättre kommunikation mellan verksamheter. 

Om studieavbrott ser vi att ungefär hälften slutar på grund av jobb och cirka tio procent slutar på grund av sjukdom. De resterande fyrtio procenten pekar åt olika håll, men man kan se att elever ofta har svårt att kombinera sfi med saker som sker i övriga livet. 

Den 29 april kommer vi att ordna en workshop för anställda och ideellt engagerade runt personer som behöver studera på sfi. Tillsammans ska vi ta de första stegen mot att hitta vägar för bättre samarbete runt dessa personer.

Vill du veta mer? Hör av dig till oss!

Hanna Mächs: hanna.machs@malmo.se

Paulina Lundkvist: paulina.lundkvist@malmo.se 

Fler nyheter

2026-09-29

Samordnat stöd, tilltro och framtidsutsikter

ISF har undersökt hur användbara självskattningar är som verktyg i samordningsförbundens teamverksamhet, där stöd oc…

2026-09-29

FINSAM i Malmö deltar i arbetsgrupp kring aktivitetskravet

Införandet av aktivitetskravet har inneburit en hel del förändringar i samarbetet mellan FINSAM i Malmös medlemmar.…

2026-09-29

Referensgrupp Samsjuklighet oktober 2026

Idag träffades referensgruppen för samsjuklighetsarbetet och FINSAM i Malmö deltog i denna och förde anteckningar

2026-09-28

Malmö frukostklubb planerar för en fysisk halvdag 27/11

Malmö frukostklubb syftar till en ökad kunskap och ett ökat samarbete mellan kommunens socialtjänst och regionens be…

2026-09-24

Uppdrag på Autism Skåne

Hur väl rustade är våra välfärdsorganisationer att stötta Malmöbor som har autism ut i arbete? Det är en fråga som u…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit