Till innehållet

2020-04-16

Promemoria Språkplikt – Deltagande i grundutbildning för rätt till försörjningsstöd

FINSAM i Malmö har beretts möjlighet att inkomma med ett remissvar på Promemoria Språkplikt – Deltagande i grundutbildning för rätt till försörjningsstöd. I promemorian föreslår regeringen att det i socialtjänstlagen (2001:453) införs en regel om att kommuner i vissa fall ska villkora försörjningsstöd med att mottagaren deltar i grundutbildning i svenska.

Remissvar på S2019/05353/FST

Språkplikt – deltagande i grundutbildning i svenska för att få rätt till försörjningsstöd

Sammanfattning

FINSAM i Malmö tillstyrker förslaget om att i lag tydliggöra att socialtjänstens krav på att stå till arbetsmarknadens förfogande för att ha rätt till försörjningsstöd innebär att den enskilde, vid behov, ska delta i grundutbildning i svenska.

Finsam i Malmö jobbar med visionen ”Tillsammans för fler malmöbor i arbete”. Läs mer om verksamheten på www.finsamimalmo.se .

Synpunkter

FINSAM i Malmö har beretts möjlighet att inkomma med ett remissvar på Promemoria Språkplikt – Deltagande i grundutbildning för rätt till försörjningsstöd. I promemorian föreslår regeringen att det i socialtjänstlagen (2001:453) införs en regel om att kommuner i vissa fall ska villkora försörjningsstöd med att mottagaren deltar i grundutbildning i svenska.

Under februari månad 2020 skickades en enkät till samtliga styrgruppsledamöter (25) i insatser finansierade av FINSAM i Malmö. Svar erhölls från 17 styrgruppsledamöter (68%). Nedan redovisas frågor och svar från enkäten.

I vilken utsträckning bedömer du att deltagarnas bristfälliga kunskaper i svenska språket påverkar förutsättningarna för Finsamprojektet du är involverad i att uppnå uppsatta mål?

En majoritet (53%) svarade att deltagarnas bristfälliga kunskaper i stor eller i väldigt stor utsträckning påverkade förutsättningarna för Finsamprojektet de var involverad i att uppnå uppsatta mål.

Hur ställer du dig till förslaget att införa ett tillägg i 4 Kap. 1 § Socialtjänstlagen (2001:453) om att den enskilde vid behov ska delta i grundutbildning för att anses stå till arbetsmarknadens förfogande?

En stor majoritet (76%) ställde sig positiva eller väldigt positiva till förslaget. Ingen var negativ.

Ser du några hinder/komplikationer som kan uppstå om ett språkkrav införs?

Någon samstämmighet i svaren gick ej att påvisa

Mot denna bakgrund tillstyrker FINSAM i Malmö förslaget

Malmö 2020-03-25

……………………………………..

Mikael Jung

Förbundschef FINSAM i Malmö

Fler nyheter

2018-05-31

Styrelseprotokoll underskrivet

Styrelsen i FINSAM hade styrelsemöte 22/5 2018.

2018-05-30

Maria Malmö Tramadol uppmärksammas

Edico är en tidning för medarbetare inom gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i Malmö stad. De har uppmärksa…

2018-05-30

Pilot skuggning

I samtal med chefer i Malmö som haft goda erfarenheter av att arbeta med skuggning internt fick FINSAM under våren 2…

2018-05-28

Tankar från ett annat förbund

Idag var vi och besökte Mattias Bergström, förbundschef i Centrala Östergötlands förbund och fick ta del av deras ta…

2018-05-25

Bokrelease: Metodhandbok: Att erbjuda stöd och behandling till ensamkommande unga med psykisk ohälsa

Region Skånes Kunskapscentrum migration och hälsa bjuder in till releasefest för en ny metodhandbok för stöd och beh…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit