2025-02-11

Protokoll styrelsemöte 7 februari 2025

Styrelsen i FINSAM i Malmö har haft årets första styrelsemöte och protokollet är nu undertecknat.

Följande beslut togs:

att    deltagande myndigheter i projekt finansierade av FINSAM i Malmö behöver kontakta förbundschfen med en förfrågan om omfördelning av medel inom projektbudgeten innan fakturering görs.

att     förbundschefen har möjlighet att besluta om omfördelning av belopp, inom projektbudget, i enlighet med delegationsordningen som förbundet antagit. Belopp som överstiger det angivna i delegationsordningen för förbundschefen behöver lyftas i styrelsen för beslut innan omfördelning.

att    ge förbundschefen i uppdrag att genomföra en behovsanalys genom att enskilt träffa företrädare för förbundets alla medlemmar och genomföra kvalitativa intervjuer med fokus på att synliggöra behov av samverkan inom arbetslivsinriktad rehabilitering i Malmö. En behovsanalys ska rapporteras på FINSAM i Malmös styrelsemöte den 5 september och en muntlig sammanfattning av arbetet dras den 13 juni.

att    ge förbundschefen i uppdrag att uppdatera hemsidan enligt rekommendation från Digg – Myndigheten för digital förvaltning. Delegationsordning ska följas vid upphandling av tjänst.

Läs hela protokollet här!

Fler nyheter

2019-10-24

Styrelsemöte FINSAM i Malmö 25 oktober

Följande står på dagordningen den 25 oktober när årets nästsista styrelsemöte i FINSAM äger rum.

2019-10-21

FACT styrgrupp diskuterar implementering

Styrgruppen för FACT/konsultationsteamen inom psykos i Malmö hade samtal idag.

2019-10-18

DUA NYA styrgrupp träffas

Idag träffas styrgruppen för DUA nyanlända

2019-10-14

REKO arbetsgrupp

Idag träffades arbetsgruppen för REKO ett samarbete mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg.

2019-10-11

Samordningsförbundet NordNordväst arrangerar halvdag kring funktionell dumhet

Funktionell dumhet handlar om att tänka ”innanför boxen”, att noggrant följa regelverk och luta sig mot etablerade f…