2025-02-11

Protokoll styrelsemöte 7 februari 2025

Styrelsen i FINSAM i Malmö har haft årets första styrelsemöte och protokollet är nu undertecknat.

Följande beslut togs:

att    deltagande myndigheter i projekt finansierade av FINSAM i Malmö behöver kontakta förbundschfen med en förfrågan om omfördelning av medel inom projektbudgeten innan fakturering görs.

att     förbundschefen har möjlighet att besluta om omfördelning av belopp, inom projektbudget, i enlighet med delegationsordningen som förbundet antagit. Belopp som överstiger det angivna i delegationsordningen för förbundschefen behöver lyftas i styrelsen för beslut innan omfördelning.

att    ge förbundschefen i uppdrag att genomföra en behovsanalys genom att enskilt träffa företrädare för förbundets alla medlemmar och genomföra kvalitativa intervjuer med fokus på att synliggöra behov av samverkan inom arbetslivsinriktad rehabilitering i Malmö. En behovsanalys ska rapporteras på FINSAM i Malmös styrelsemöte den 5 september och en muntlig sammanfattning av arbetet dras den 13 juni.

att    ge förbundschefen i uppdrag att uppdatera hemsidan enligt rekommendation från Digg – Myndigheten för digital förvaltning. Delegationsordning ska följas vid upphandling av tjänst.

Läs hela protokollet här!

Fler nyheter

2019-08-22

Styrgruppsmöte Malmökraften

Idag har Malmökraften sitt första styrgruppsmöte efter sommaren

2019-07-04

Sommaren på FINSAM i Malmö

Under sommaren 2019 kommer FINSAM att vara stängt from 15/7 tom 28/7.

2019-07-03

Malmökraften på Finsam.se

Efter måndagens seminarium blev Christina Koch intervjuad av FINSAM.se om Malmökraften. Ta del av intervjun och ett…

2019-07-01

Malmökraften körde styrgruppsmöte på Almedalen

Inför publik körde Malmökraften sista styrgruppsmötet innan sommaren på Almedalen i Visby.

2019-06-28

FINSAM i Malmö på Almedalen med Malmökraften

Malmökraften presenterar sin kraftsamling för långtidsarbetslösa den 1/7 på Almedalen. Representanter från förbundet…