2025-02-11

Protokoll styrelsemöte 7 februari 2025

Styrelsen i FINSAM i Malmö har haft årets första styrelsemöte och protokollet är nu undertecknat.

Följande beslut togs:

att    deltagande myndigheter i projekt finansierade av FINSAM i Malmö behöver kontakta förbundschfen med en förfrågan om omfördelning av medel inom projektbudgeten innan fakturering görs.

att     förbundschefen har möjlighet att besluta om omfördelning av belopp, inom projektbudget, i enlighet med delegationsordningen som förbundet antagit. Belopp som överstiger det angivna i delegationsordningen för förbundschefen behöver lyftas i styrelsen för beslut innan omfördelning.

att    ge förbundschefen i uppdrag att genomföra en behovsanalys genom att enskilt träffa företrädare för förbundets alla medlemmar och genomföra kvalitativa intervjuer med fokus på att synliggöra behov av samverkan inom arbetslivsinriktad rehabilitering i Malmö. En behovsanalys ska rapporteras på FINSAM i Malmös styrelsemöte den 5 september och en muntlig sammanfattning av arbetet dras den 13 juni.

att    ge förbundschefen i uppdrag att uppdatera hemsidan enligt rekommendation från Digg – Myndigheten för digital förvaltning. Delegationsordning ska följas vid upphandling av tjänst.

Läs hela protokollet här!

Fler nyheter

2020-06-25

Utvärdering påbörjad av Malmökraften

Utvärderingen av Malmökraften är upphandlad och klar. Den första fasen att beskriva nuläge är igång med intervjuer…

2020-06-25

Malmö stad och Arbetsförmedlingen diskuterar samarbete

Malmö stad och Arbetsförmedlingen träffades idag och diskuterade samarbete genom FINSAM finansiering.

2020-06-23

Försäkringskassan och Malmö stad diskuterar samarbete

Idag träffades Försäkringskassan och Malmö stad för att diskutera ett utökat samarbete mellan sig via FINSAM.

2020-06-18

Styrelseprotokoll 5 juni 2020

Den 5 juni hade styrelsen i FINSAM möte. Följande beslutades:

2020-06-17

Värdefullt - ett samtal om samarbete kring egenupplevd psykisk ohälsa

Vuxenpsykiatrin i Malmö/Trelleborg har framgångsrikt jobbat med att personer med egenupplevd psykisk ohälsa ska vara…