2025-02-11

Protokoll styrelsemöte 7 februari 2025

Styrelsen i FINSAM i Malmö har haft årets första styrelsemöte och protokollet är nu undertecknat.

Följande beslut togs:

att    deltagande myndigheter i projekt finansierade av FINSAM i Malmö behöver kontakta förbundschfen med en förfrågan om omfördelning av medel inom projektbudgeten innan fakturering görs.

att     förbundschefen har möjlighet att besluta om omfördelning av belopp, inom projektbudget, i enlighet med delegationsordningen som förbundet antagit. Belopp som överstiger det angivna i delegationsordningen för förbundschefen behöver lyftas i styrelsen för beslut innan omfördelning.

att    ge förbundschefen i uppdrag att genomföra en behovsanalys genom att enskilt träffa företrädare för förbundets alla medlemmar och genomföra kvalitativa intervjuer med fokus på att synliggöra behov av samverkan inom arbetslivsinriktad rehabilitering i Malmö. En behovsanalys ska rapporteras på FINSAM i Malmös styrelsemöte den 5 september och en muntlig sammanfattning av arbetet dras den 13 juni.

att    ge förbundschefen i uppdrag att uppdatera hemsidan enligt rekommendation från Digg – Myndigheten för digital förvaltning. Delegationsordning ska följas vid upphandling av tjänst.

Läs hela protokollet här!

Fler nyheter

2022-08-28

Ny rapport Professionell samverkan kring Malmöbor i behov av SFI-studier

Utebliven etablering SFI har lämnat sin andra rapport ifrån sig. Denna gång med ett fokus på de professionellas samv…

2022-08-27

Styrelsemöte på FINSAM i Malmö

Höstens första styrelsemöte tog plats idag.

2022-08-27

Dialog angående långtidsarbetslösa i samverkan

Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag nationellt att se över hur ett arbete med personer som varit långtidsarbetslös…

2022-08-26

Rapport för projektet Kultur på recept

Kultur på recept har lämnat in sin slutrapport

2022-08-18

Styrgruppsmöte Utebliven etablering SFI

Höstens första styrgruppsmöte innehöll bland annat en presentation av en rapport framtagen kring samverkan runt SFI.