Till innehållet

2021-06-03

"Tillsammans gör vi skillnad" - Målgrupper

Arbetet med en gemensam nationell kommunikation från samordningsförbunden rullar vidare under parollen "Tillsammans gör vi skillnad". FINSAM i Malmö är med i två arbetsgrupper.

Arbetet med en gemensam nationell kommunikation från samordningsförbunden rullar vidare under parollen "Tillsammans gör vi skillnad". FINSAM i Malmö är med i två arbetsgrupper. Den andra går under rubriken "Målgrupper" och träffades idag. Frågor som diskuterades var:

  • Förslag kampanjupplägg 
  • Vilka målgrupper vill vi nå?
  • Vad behöver vi ta reda på om dem?
  • Hur arbetar vi idag för att nå våra parter?
  • Vilka drivkrafter har de?
  • Vilka framgångsfaktorer och hinder finns?
  • Hur får vi dem intresserade av vårt arbete?
  • Hur bygger vi en dialog?

Fler nyheter

2017-10-02

Förändring på riktigt - inspirationsdag i FINSAM i Skåne

Samordningsförbunden i Skåne bjuder in till inspirationsdag den 13 oktober på temat FÖRÄNDRING PÅ RIKTIGTi samarbete…

2017-09-25

Unga och unga vuxna med psykisk ohälsa uppmärksammas

Världsdagen infaller den 10 oktober varje år. Den instiftades av ”World Federation for Mental Health” 1992 och är ti…

2017-09-21

Probleminventering

För att kunna starta rätt insatser för Malmöbor i behov av samordnad rehabilitering inventerar FINSAM under augusti-…

2017-09-20

Kunddriven verksamhetsutveckling

Igår deltog utredaren på Finsams kansli på Arbetsförmedlingens utbildning "kunddriven verksamhetsutveckling". FINSAM…

2017-09-18

Styrgrupp och arbetet med ny ansökan på Aktivitetscenter

I augusti höll FINSAM i en workshop som blev startskottet för att skriva en ny ansökan för Aktivitetscenter.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit