Till innehållet

2021-06-01

Referensgrupp kring nytt system för uppföljning av samordningsförbunden.

Idag träffades referensgruppen som finns som bollplank till genomförandeprojektet att ta fram ett nytt system för uppföljning av samordningsförbunden.

Referensgruppen i projektet består av representanter från samordningsförbunden och från parterna. FINSAM i Malmö är inbjuden att delta i denna referensgrupp. Tanken med referensgruppen är att inhämta kunskap från myndigheter/organisationer, för förankring och som bollplank i vissa frågor.  Idag diskuterades bland annat olika alternativ till inriktningar och målgrupper både för individ- och strukturinriktade insatser.

 

Fler nyheter

2026-09-29

Samordnat stöd, tilltro och framtidsutsikter

ISF har undersökt hur användbara självskattningar är som verktyg i samordningsförbundens teamverksamhet, där stöd oc…

2026-09-29

FINSAM i Malmö deltar i arbetsgrupp kring aktivitetskravet

Införandet av aktivitetskravet har inneburit en hel del förändringar i samarbetet mellan FINSAM i Malmös medlemmar.…

2026-09-29

Referensgrupp Samsjuklighet oktober 2026

Idag träffades referensgruppen för samsjuklighetsarbetet och FINSAM i Malmö deltog i denna och förde anteckningar

2026-09-28

Malmö frukostklubb planerar för en fysisk halvdag 27/11

Malmö frukostklubb syftar till en ökad kunskap och ett ökat samarbete mellan kommunens socialtjänst och regionens be…

2026-09-24

Uppdrag på Autism Skåne

Hur väl rustade är våra välfärdsorganisationer att stötta Malmöbor som har autism ut i arbete? Det är en fråga som u…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit