Till innehållet

2021-06-01

Referensgrupp kring nytt system för uppföljning av samordningsförbunden.

Idag träffades referensgruppen som finns som bollplank till genomförandeprojektet att ta fram ett nytt system för uppföljning av samordningsförbunden.

Referensgruppen i projektet består av representanter från samordningsförbunden och från parterna. FINSAM i Malmö är inbjuden att delta i denna referensgrupp. Tanken med referensgruppen är att inhämta kunskap från myndigheter/organisationer, för förankring och som bollplank i vissa frågor.  Idag diskuterades bland annat olika alternativ till inriktningar och målgrupper både för individ- och strukturinriktade insatser.

 

Fler nyheter

2023-09-07

Avanti 2.0 har styrgrupp

Avanti 2.0 har styrgrupp idag

2023-09-07

Region Skåne bjuder in förbunden i i Skåne till samtal om rehabkoordinering

Idag träffas alla samordningsförbunden i Skåne och Region Skåne för att diskutera hur FINSAM på bästa sätt ska kunna…

2023-09-05

FINSAM i Malmö pratar AI med försäkringskassan

FINSAM i Malmö kommer under hösten att inleda samtal med sina medlemmar kring AI och utmaningar samt möjligheter att…

2023-09-05

En förfrågan om att genomföra en LFA workshop ställdes från två förvaltningar inom Malmö stad.

Arbetsmarknads- och socialförvaltningen samt Funktionsstödsförvaltningen har ställt en förfrågan om att FINSAM ska g…

2023-09-04

FINSAM får uppdrag att ta fram plan för implementering och spridning samt underlag för upphandling av utvärdering.

Idag deltog FINSAM i Malmö i projektledningsgruppen för Malmökraften och fick därifrån uppdrag att ta fram plan för…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit