Till innehållet

2018-01-31

Referensgruppen för Malmö stads projektplattform Etablera fler snabbare

FINSAM sitter med i referensgruppen för Malmö stads projektplattform Etablera fler snabbare. Idag träffades gruppen och diskuterade en workshop.

En workshop kring socialfondens och regionalfondens horisontella kriterier planeras under våren. Referensgruppen delade med sig av sina erfarenheter och pratade bland annat om behovet av att koppla samman projekt med ordinarie verksamhets uppdrag kring de olika kriterierna.

Etableramera

Fler nyheter

2025-03-18

Samsjuklighet referensgrupp

Referensgruppen för samsjukligheten träffades under nedanstående dagordning. FINSAM i Malmö fick ett förtydligat upp…

2025-03-18

Beslutsgrupp Malmökraften

Malmökraften hade idag beslutsgrupp där beslut kring arbetsmarknadsanställningar förtydligades, resultat redovisade…

2025-03-17

Regionalt nätverk FINSAM Skåne träffas i Eslöv

Det finns idag 12 samordningsförbund i Skåne. Förbunden kommer träffas 4 gånger under 2025 för erfarenhetsutbyte. De…

2025-03-14

FINSAM får utredningsuppdrag via LÖK gemensamma insatser

LÖK gemensamma insatser har som ett delmål att vägledningskompetens ökar hos målgruppen vägledare, de arbetssökande…

2025-03-06

(Om)vägar till scenkonsten

Moomsteatern, ShareMusic & Performing Arts och Skånes Dansteater genomför via Arvsfonden projekt Viaductus. Som en d…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit