Till innehållet

2018-01-31

Referensgruppen för Malmö stads projektplattform Etablera fler snabbare

FINSAM sitter med i referensgruppen för Malmö stads projektplattform Etablera fler snabbare. Idag träffades gruppen och diskuterade en workshop.

En workshop kring socialfondens och regionalfondens horisontella kriterier planeras under våren. Referensgruppen delade med sig av sina erfarenheter och pratade bland annat om behovet av att koppla samman projekt med ordinarie verksamhets uppdrag kring de olika kriterierna.

Etableramera

Fler nyheter

2023-02-01

Årets första styrelsemöte

FINSAM i Malmö har årets första styrelsemöte den 3/2.

2023-01-31

FINSAM bjuds in till AF/FK samarbetet på Arbetsförmedlingen för att diskutera uppdrag i regleringsbrevet.

FINSAM i Malmö kommer utifrån det nya regleringsbrevet på Arbetsförmedlingen träffa handläggare på AF och inventera…

2023-01-30

Utebliven etablering SFI

Utebliven etablering SFI har kommit halvvägs genom sin projektperiod och diskuterade idag de utmaningar som identifi…

2023-01-24

FINSAM i Malmö i fortsatta diskussioner kring ungas väg in på arbetsmarknaden.

Malmö stad samlar ett antal av sina förvaltningar kring att ansöka om finansiering från ESF för att jobba med att hi…

2023-01-21

FRAM samlar krafter för en fortsättning

FRAM har funnits sedan 2021 för att skapa en förrehabiliterande och arbetslivsinriktad insats med tydlig riktning mo…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit