Till innehållet

2023-03-31

Samordnat stöd gör skillnad En analys av effekterna av samordningsförbundens verksamhet på individnivå

ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat effekterna för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansieras av samordningsförbunden. Personerna har olika medicinska, psykosociala och arbetsmarknadsrelaterade problem och behöver stöd från fler än en myndighet för att närma sig arbetsmarknaden och egen försörjning. Teamen består oftast av representanter från Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, regioner och kommuner. Sammantaget visar våra resultat på positiva effekter för de personer som får träffa teamen.

ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat effekterna för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansieras av samordningsförbunden. Personerna har olika medicinska, psykosociala och arbetsmarknadsrelaterade problem och behöver stöd från fler än en myndighet för att närma sig arbetsmarknaden och egen försörjning. Teamen består oftast av representanter från Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, regioner och kommuner. Sammantaget visar våra resultat på positiva effekter för de personer som får träffa teamen.

Teamverksamheten Malmökraften leder till positiva effekter på arbetsmarknaden
Utvärderingen baseras på registerdata från flera olika myndigheter. Resultaten visar att de individer som fick del av Malmökraftens team har fått subventionerade anställningar och nystartsjobb i högre utsträckning än de som inte fick det. Individerna har även fått högre löneinkomster och andelen med försörjningsstöd har minskat.
Våra resultat visar också att sannolikheten att vara inskriven på Arbetsförmedlingen som öppet arbetslös eller i program har ökat för de som har fått ta del av teamverksamheten. Detta tyder på att deltagarna i Malmökraften stannar kvar i arbetskraften. Men det tyder även på att många av de som har fått en subventionerad anställning eller ett nystartsjobb återvänder till Arbetsförmedlingen när dessa har upphört. Det kan också bero på att individerna har haft möjlighet att studera med bibehållet aktivitetsstöd samtidigt som de är inskrivna i jobb- och utvecklingsgarantin (målgruppen för Malmö-kraften) hos Arbetsförmedlingen. Med de registerdata som vi har tillgång till kan vi inte avgöra om det är så.
Utvärderingen ger även stöd för att effekterna av teamverksamheten beror av hur väl samverkan mellan parternas representanter fungerar i teamen. Vi finner att teamverksamheten har större effekt för deltagare som har tagit del av Malmökraften när det hade pågått ett tag. Det tyder på att teamen har arbetat bättre eller mer effektivt över tid och att arbetet med samordningen inom teamet behövde tid för att sätta sig och förbättras.

Läs en sammanfattning av rapporten här!

Läs hela rapporten här!

Fler nyheter

2025-05-08

FINSAM i Malmö bidrar med underlag till LÖK gemensamma insatser

LÖK gemensamma insatser har som mål under året att jobba med att vägledningsprocesser i olika verksamheter behöver…

2025-05-07

Skåneveckan för psykisk hälsa 2025

Det började med en handfull arrangemang och veckan har sedan växt sig större för varje år med nya aktörer som är med…

2025-05-06

Storstäderna träffas i FINSAM frågor

Göteborg, Malmö, Stockholm och Uppsalas samordningsförbund har under se senaste åren träffats i nätverksform för att…

2025-05-05

Helsingborg, Skåne Nordost och Malmö jobbar med gemensam processledning i Samstart

Samordningsförbunden i Helsingborg, Skåne Nordost och Malmö blev under våren kontaktade av projektledningen i Samsta…

2025-04-29

Ledningsgrupp samsjuklighet pratar FACT/ACT och struktur på gemensam utvecklingshalvdag

Ledningsgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö träffades idag under följande agenda.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit