Till innehållet

2026-09-29

Samordnat stöd, tilltro och framtidsutsikter

ISF har undersökt hur användbara självskattningar är som verktyg i samordningsförbundens teamverksamhet, där stöd och insatser utformas för personer som står långt ifrån arbetsmarknaden. Resultaten visar att självskattningar kan ge teamen värdefull information när de utformar och följer upp individanpassade insatser.

Personer som får samordnat stöd har fått svara på fyra enkla frågor om hur de ser på livet, hur redo de känner sig att börja arbeta eller studera, deras möjligheter att få arbete och deras ekonomiska framtid.

Resultaten visar att svaren kan ge värdefull information till de som arbetar med samordnat stöd. Ju mer positivt deltagarna bedömde sin situation när de första gången träffade teamet, desto bättre utvecklades deras framtida försörjningssituation.

Deltagarnas egna bedömningar hade ett starkare samband med den framtida försörjningen än teamens bedömningar. Självskattningarna kan därför komplettera de professionella bedömningarna och bidra till en bättre bild av deltagarnas förutsättningar. Det kan ge teamen bättre underlag när de planerar och anpassar stöd och insatser.

Resultaten visar också att förändringar i självskattningarna kan användas för att följa deltagarnas utveckling mot arbetsmarknaden. De deltagare vars självskattningar förbättrades efter det samordnade stödet hade i genomsnitt högre arbetsinkomster under uppföljningsperioden.

Återkommande självskattningar kan därför vara ett enkelt hjälpmedel för att följa deltagarnas utveckling och ge underlag för att anpassa stödet till personer som står långt från arbetsmarknaden.

Ta del av hela rapporten via denna länk

isf Inspektionen för socialförsäkringen

Fler nyheter

2023-05-24

Storstadssamverkan Malmö, Göteborg och Stockholm

Städerna och Arbetsförmedlingen i Malmö, Göteborg och Stockholm har under några år träffats för att utbyta erfarenh…

2023-05-24

Uppföljning FINSAM

Referensgruppen för Uppföljning FINSAM träffades idag.

2023-05-22

Vad ska jag göra med det jag är bra på?

Vad ska jag göra med det jag är bra på? Mitt namn är Hampus, jag jobbar som plåtslagare och jag har diagnosen asperg…

2023-05-17

Inspektionen för socialförsäkringen(ISF) presenterar effektutvärdering i Malmö

Inspektionen för socialförsäkringen(ISF) presenterar effektutvärdering på regional ledningsgrupp för Arbetsförmedlin…

2023-05-15

Styrgrupp Utebliven etablering SFI

Utebliven etablering hade idag sista styrgruppsmötet innan sommaren som en uppstart inför sista årets genomförande.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit