Till innehållet

2020-02-04

Samordningsförbunden FINSAM i Skåne bjuder in till att utveckla ett nytt ledarskapsprogram med fokus samverkan

Samordningsförbunden i Skåne har under 2019 diskuterat fram möjligheten att utveckla ett chefsprogram för chefer i våra medlemsorganisationer.

Den 7 februari kommer förbunden i Landskrona/Svalöv, Mitt Skåne och Lomma Kävlinge /Lomma under ledning av Lawrence Flynn att arrangera en dag där chefer från förbundens medlemmar kommer jobba med att ta fram ett chefsprogram. Från Malmö kommer en representant från Arbetsmarknadsavdelningen att delta.

 

Fler nyheter

2025-09-18

Samtal om uppstart av aktiviteter för personer i behov av stöd

Lunds kommun har kontaktat FINSAM i Malmö för att ta del av erfarenheter kring att driva meningsfulla aktiviteter fö…

2025-09-16

Uppstartsmöte med IPS Unga

FINSAM i Malmö finansierar sedan i april en satsning på IPS för unga. ett samarbete mellan Arbetsmarknads- och soci…

2025-09-15

FINSAM i Malmö ombedd att processleda pass på förbundschefsdagar i Stockholm

Nationella rådet arrangerar förbundschefsdagar varje höst för landets alla förbundschefer. I år är det 10-11 novembe…

2025-09-11

Kartläggning av unga malmöbor

FINSAM i Malmö har blivit ombedd att bistå med en pilot för hur en kartläggning av unga malmöbor som uppbär försörjn…

2025-09-11

Systemvärdskap – ett sätt att hantera komplexa utmaningar med många samhällsaktörer

Samhällsnytta AB på Karlstad universitet har släppt en rapport kring ägarlösa tjänstesysytem.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit