Till innehållet

2024-08-16

Samtal kring utveckling av inskrivning av legitimationsyrken på Arbetsförmedlingen

FINSAM i Malmö har pratat med en digital coach på Arbetsförmedlingen om möjligheten att utveckla inskrivning av legitimationsyrken på Arbetsförmedlingen

Det finns idag ett krav på att kunna legitimera sig som undersköterska via socialstyrelsen för att kunna vara identifierad som undersköterska på arbetsförmedlingen. Frågan som lyftes var huruvida det finns möjlighet att möjliggöra för fler att göra detta på ett enklare och snabbare sätt. 

 

Fler nyheter

2026-03-26

3 samordningsförbund träffas och pratar aktivitetskrav

Samordningsförbundet Skåne Nordost har bjudit in Malmö och Helsingborg till en gemensam dialog kring det kommande ak…

2026-03-25

Rehabkoordinatorn fyller ett hålrum

Primärvårdens vision i Kryddgården-projektet är att utveckla och förtydliga rehabkoordinatorns funktion vid vårdcent…

2026-03-19

Studiebesök av socionomstuderande

Idag fick kansliet besök av en socionomstuderande från Lunds universitet

2026-03-18

IPS i FACT inom psykos i Malmö uppmärksammas

Samordningsförbundet Stockhoms stad arrangerar en heldag med evidensbaserade metoder och samverkan den 22 maj.

2026-03-18

Informationsutbyte mellan kommuner och Försäkringskassan

Försäkringskassan har sökt kontakt med Sveriges kommuner kring frågan om informationsutbyte och FINSAM i Malmö har k…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit