Till innehållet

2024-08-16

Samtal kring utveckling av inskrivning av legitimationsyrken på Arbetsförmedlingen

FINSAM i Malmö har pratat med en digital coach på Arbetsförmedlingen om möjligheten att utveckla inskrivning av legitimationsyrken på Arbetsförmedlingen

Det finns idag ett krav på att kunna legitimera sig som undersköterska via socialstyrelsen för att kunna vara identifierad som undersköterska på arbetsförmedlingen. Frågan som lyftes var huruvida det finns möjlighet att möjliggöra för fler att göra detta på ett enklare och snabbare sätt. 

 

Fler nyheter

2025-08-27

Workshop strategiska och lokala överenskommelserna

FINSAM i Malmö har under några år varit delaktig i arbetet med den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser…

2025-08-21

Planering av gemensam satsning på kunskapshöjning kring psykisk hälsa

Samordningsförbunden i Malmö, Skåne Nordost och Helsingborg har valt att gemensamt satsa på en seminarieserie kring…

2025-08-19

Ledningsgrupp samsjuklighet startar upp

Höstens arbete med samsjuklighetsutredningen startade upp idag med en ledningsgrupp

2025-08-19

Tre samordningsförbund erbjuder stöd med arbete kring samsjuklighet

Idag träffade förbundschef på FINSAM i Malmö Hälso- och sjukvårdsstrateg, Region Skåne och strateg på Skånes kommune…

2025-08-18

Pilot för kartläggning av inskrivna på Ekonomiskt bistånd

FINSAM i Malmö blev i våras kontaktad av enhetschef för ekonomiskt bistånd och enhetschef på arbetsmarknadsavdelning…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit