Till innehållet

2024-08-16

Samtal kring utveckling av inskrivning av legitimationsyrken på Arbetsförmedlingen

FINSAM i Malmö har pratat med en digital coach på Arbetsförmedlingen om möjligheten att utveckla inskrivning av legitimationsyrken på Arbetsförmedlingen

Det finns idag ett krav på att kunna legitimera sig som undersköterska via socialstyrelsen för att kunna vara identifierad som undersköterska på arbetsförmedlingen. Frågan som lyftes var huruvida det finns möjlighet att möjliggöra för fler att göra detta på ett enklare och snabbare sätt. 

 

Fler nyheter

2022-01-27

SUS nätverket diskuterar nya uppföljningssystemet som ska efterträda SUS

Idag träffade SUS nätverket företrädare för Försäkringskassan och diskuterade utvecklingen av det nya uppföljningssy…

2022-01-27

Styrgrupp Avanti

Idag hade styrgruppen för Avanti 2.0 styrgruppsmöte.

2022-01-25

Världshälsodagen för psykisk hälsa

Det årliga samarbetet kring världshälsodagen för psykisk hälsa startade i januari med tre samtal ledda av Studieförb…

2022-01-21

Styrgrupp Utebliven etablering SFI

Idag har Utebliven etablering SFI styrgruppsmöte.

2022-01-20

Planering strategimöte LÖK gemensamma insatser

Imorgon deltar FINSAM i planeringen av strategimöte för gemensamma insatser för de lokala överenskommelser mellan Ar…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit