2023-09-13
Samtal om behovet av effektivisering och nödvändigheten av att använda digitalsering för detta
FINSAM i Malmö har under hösten inlett ett arbete med att försöka förstå på vilket sätt plattformen kring ett samordningsförbund kan bidra med värde i samarbetet kring AI och digitalisering.
FINSAM i Malmö har under hösten inlett ett arbete med att försöka förstå på vilket sätt plattformen kring ett samordningsförbund kan bidra med värde i samarbetet kring AI och digitalisering.
Idag och imorgon kommer förbundet besöka Värmdö kommun och få lära sig om nödvändigheten av att kunna utföra 125% av dagens arbete med 75% av resurserna och hur ett tydligt ledarskap med fokus på interna/externa samt individuella/organisatoriska förutsättningar möjliggör denna förflyttning..
Läs mer om: Ett smartare Värmdö
Fler nyheter
2026-03-17
Referensgrupp samsjuklighetsprojektet mars 2026
FINSAM i Malmö deltar i arbetet med samsjuklighetsreformen i Malmö. Idag var det referensgrupp där FINSAM i Malmö är…
2026-03-16
Protokoll styrelsemöte FINSAM i Malmö 20260313
FINSAM i Malmös styrelse har sammanträtt den 13 mars 2026. Protokollet har blivit signerat och finns nu att läsa ned…
2026-03-16
FINSAM i Malmö deltar i planering av Storstadssamverkan
Arbetsförmedlingen, Stockholms stad, Göteborgs stad och Malmö stad har under flera år arbetat med att diskutera krin…
2026-03-11
FINSAM i Malmö och Skåne Nordost möter Effektiv styrning
Effektiv styrning är ett nätverk som arbetar med komplexa samhällsfrågor och verksamheter utifrån en systemsyn med s…
2026-03-11
Samverkansdag mellan Arbetsmarknads- och socialförvaltning och Vuxenpsykiatrin
Utifrån de förändringar som sker mellan kommuner och regioner samt det löpande utvecklingsarbetet kring avvikelsehan…