2023-09-27
Samtal om konkreta samarbete mellan Malmö och Skåne nordost
Idag träffades FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet Skåne Nordost för att diskutera gemensamma samarbeten men också att diskutera möjligheterna kring Malmökraften.
Idag träffades FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet Skåne Nordost för att diskutera gemensamma samarbeten men också att diskutera möjligheterna kring Malmökraften.
Det landade ner i ett beslut om att börja träffas en gång i månaden digitalt utifrån punkterna; kompetensutveckling, vad händer just nu och vad skulle kunna hända imorgon.

Fler nyheter
2026-01-20
Referensgrupp pratar kommande proposition kring samsjuklighet
Årets första referensgrupp innehöll en presentation av hur årets stimulansmedel ska användas; workshops kring LARO o…
2026-01-20
Samtal med Lunds universitet kring migranters arbetsmarknadsintegrering
Idag mötte FINSAM i Malmö representanter för forskningsprojekt DIG-NAV från Lunds universitet och pratade om kring m…
2026-01-19
Regionalt nätverk samsjuklighet planeringsdag
FINSAM i Malmö bjöds inför att leda ett samtal med syfte att tydliggöra värde av och innehåll i ett skånskt nätverk…
2026-01-14
Samordningsförbundet Värend besöker Malmö för erfarenhetsutbyte
Efter kontakt mellan förbunden i höstas beslutade vi tillsammans att träffas den 15 januari och dela erfarenheter kr…
2026-01-13
Malmökraftens kommunikationsplan
Malmökraften har tagit fram en kommunikationsplan för 2025-2027