2023-09-27
Samtal om konkreta samarbete mellan Malmö och Skåne nordost
Idag träffades FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet Skåne Nordost för att diskutera gemensamma samarbeten men också att diskutera möjligheterna kring Malmökraften.
Idag träffades FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet Skåne Nordost för att diskutera gemensamma samarbeten men också att diskutera möjligheterna kring Malmökraften.
Det landade ner i ett beslut om att börja träffas en gång i månaden digitalt utifrån punkterna; kompetensutveckling, vad händer just nu och vad skulle kunna hända imorgon.

Fler nyheter
2021-09-13
Referensgrupp projekt uppföljning Finsam
Idag träffades representanter för Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen, SKR och några förbund och diskuterade det u…
2021-09-10
Utvärderare lämnar halvtidsrapport på Malmökraften
Syftet med halvtidsutvärderingen av Malmökraften är att undersöka projektets måluppfyllelse, vad som påverkar målup…
2021-09-10
Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta…
2021-09-09
Storstadssamarbete inom FINSAM
Samordningsförbundet i Göteborg bjuder in till ett förutsättningslöst samtal mellan Göteborg, Stockholm, Uppsala och…
2021-09-09
Jämställdhetsmyndigheten kontaktar FINSAM i Malmö
FINSAM i Malmö har blivit kontaktade för att diskutera förslag på insatser för att stärka utrikes födda kvinnors möj…