2023-09-27
Samtal om konkreta samarbete mellan Malmö och Skåne nordost
Idag träffades FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet Skåne Nordost för att diskutera gemensamma samarbeten men också att diskutera möjligheterna kring Malmökraften.
Idag träffades FINSAM i Malmö och Samordningsförbundet Skåne Nordost för att diskutera gemensamma samarbeten men också att diskutera möjligheterna kring Malmökraften.
Det landade ner i ett beslut om att börja träffas en gång i månaden digitalt utifrån punkterna; kompetensutveckling, vad händer just nu och vad skulle kunna hända imorgon.
2020-02-03
Make it work
Styrelsen i FINSAM i Malmö har fattat beslutet att bevilja projektet Make it work finansiering i 2 år med start 1 ap…
2020-02-03
Styrelseprotokoll 24 januari underskrivet
Protokollet från styrelsemötet 24/1 2020 är nu underskrivet.
2020-01-31
Styrgrupp Aktivitetscenter
Idag hade Aktivitetscenter styrgruppsmöte för att planera arbetet med den nya ansökan som planeras göra inför 2021 o…
2020-01-31
Analys och planeringsfas Malmökraften
Under januari månad har Malmökraften haft en analys- och planeringsfas inför uppstarten av Malmökraften 2.0 i ESF re…
2020-01-30
Malmökraften uppmärksammas i media
Under dagen har både P4 Malmöhus, Aftonbladet och Skånska Dagbladet uppmärksammat att Malmökraften startat upp 2020.