Till innehållet

2021-10-22

Samtal om samarbete mellan FINSAM Malmö och FINSAM Helsingborg

Idag träffades FINSAM i Malmö och Helsingborg för att planera inför samtal mellan Helsingborgs stad och Malmö stads Arbetsmarknadsförvaltningar.

Idag träffades FINSAM i Malmö och Helsingborg för att planera inför samtal mellan Helsingborgs stad och Malmö stads Arbetsmarknadsförvaltningar.

Ett gemensamt erbjudande kring vad de två förbunden kan erbjuda togs fram som kommer presenteras på tisdag vid mötet med de respektive förvaltningarna.

Fler nyheter

2022-04-20

Malmökraften planerar för Norgeresa

FINSAM i Malmö har blivit tillfrågade om att vara med och arrangera ett studiebesök till NAV i Norge tillsammans med…

2022-04-19

Förberedelser inför konferens kring unga arbetssökande i Malmö

Idag träffade vi Yasemin Arhan Modéer kring uppdraget att moderera den konferens kring unga arbetssökande i Malmö so…

2022-04-13

Extrainsatt styrelsemöte

FINSAM i Malmö har haft ett extrainsatt styrelsemöte med anledning av projektet Kultur på projekt.

2022-04-08

4 kommuner, 4 samordningsförbund och 1 försäkringskassa

Idag träffas kommunerna, försäkringskassan och samordningsförbunden i Malmö, Lund, Helsingborg och Kristianstad för…

2022-04-07

Malmökraften samlar sig kring tankar på en fortsättning

Idag träffades en utökad styrgrupp under ledning av Joakim Tranquist som processledde samtal kring hur en eventuell…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit