Till innehållet

2022-11-29

Samverkansforum presenterar sig för ENIG från Östersund

ENIG är ett projekt finansierat av Samordningsförbundet i Jämtland. Projektledaren från Östersund besökte FINSAM i Malmö idag och fick möta representanter från Samverkansforum.

ENIG är ett projekt finansierat av Samordningsförbundet i Jämtland. Projektledaren från Östersund besökte FINSAM i Malmö idag och fick möta representanter från Samverkansforum. Representanter från både Arbetsförmedlingen och Arbetsmarknadsavdelningen diskuterade och jämförde Samverkansforum med ENIGs verksamhet.

Kort om ENIG
ENIG (EN gemensam InGång) i Östersund

Insatsen syftar till samplanering av individers insatser samt att skapa en gemensam ordning för samverkan kring individen där relevant kompetens från de olika parterna nyttjas och där man strävar efter att finna lösningar för de enskilda individerna. Parterna tar ett gemensamt ansvar för de personer som har behov av samordnade insatser för att närma sig arbete, studier och en egen försörjning.

Fler nyheter

2023-10-13

Utbyte mellan Malmö och Samordningsförbundet Skåne nordost

Under hösten kommer FINSAM i Malmö att hänga lite extra med Samordningsförbundet Skåne nordost för att undersöka möj…

2023-10-12

AI för att tillsätta platser på yrkesutbildningar på KomVux

Kan AI vara behjälplig i matchning eller tillsättning av yrkesutbildningar. Detta var frågan FINSAM i Malmö fick för…

2023-10-12

Styrgruppen för Malmökraften träffas

På onsdagen träffades representanter för Malmökraften. Följande diskuterades.

2023-10-10

Styrgrupp FRAM

Idag hade FRAM styrgrupp

2023-10-06

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö har idag haft styrelsemöte och fattat följande beslut.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit