2024-10-02
Seminarium kring implementering och spridning av Malmökraften
PwC har tagit fram en manual för spridning och implementering av Malmökraften. Denna kommer presenteras på Arbetsförmedlingen på fredag den 4 oktober.
Vad innebär Malmökraftens arbetssätt?
Genom att olika professioner från kommun, region och stat arbetar samordnat från en fysisk plats samlas de offentliga resurserna runt individen. Istället för att individen har flera parallella ärenden har individen ett ärende och en handlingsplan där alla aktuella insatser är medtagna och synkroniserade.
Så här inleds manualen från PwC. På fredag kommer de ner och pratar vidare kring de erfarenheter de samlat ihop kring spridning och implementering av Malmökraften.
Läs hela manualen här!
Fler nyheter
2019-04-02
Avanti uppmärksammas i dansk studie
Avanti uppmärksammas som ett gott exempel i en dansk studie gjord av Center för udsatte flygtninge i Danmark
2019-04-01
Styrgrupp Hälsofrämjande etablering ESF
Idag hade styrgruppen för Hälsofrämjande etablering en träff med den nationella arbetsgruppen.
2019-03-29
Styrelse protokoll klart
Styrelseprotokollet för FINSAM i Malmös styrelsemöte är nu undertecknat.
2019-03-26
Malmökraften ställer ut på nationell konferens
Finsam håller sin årliga konferens 26-27/3 i Stockholm och Malmökraften ställer ut.
2019-03-21
Vet Ni!! - en podd om vad som händer i Malmö
Vet Ni!! är en podd som lanseras av FINSAM i Malmö den 22/3 för att sprida kunskap om arbetslivsinriktad rehabiliter…