Till innehållet

2022-05-03

Skrivargrupp kring Malmökraften träffas

En grupp med representation från Malmö stad, Arbetsförmedlingen , Försäkringskassan och FINSAM har fått i uppdrag att påbörja ett arbete med att gå igenom förutsättningarna för att skriva fram en fortsättning på Malmökraften 2023 och framåt.

En grupp med representation från Malmö stad, Arbetsförmedlingen , Försäkringskassan och FINSAM har fått i uppdrag att påbörja ett arbete med att gå igenom förutsättningarna för att skriva fram en fortsättning på Malmökraften 2023 och framåt. Idag träffades vi och diskuterade utkomsten från de workshopar som vi haft under mars och april samt en tidslinje för hur ett arbete skulle kunna se ut.

Fler nyheter

2026-02-17

Referensgrup samsjuklighet i februari 2026

Referensgruppen för samsjuklighetsarbetet i Malmö träffades idag och FINSAM deltog samt förde anteckningar.

2026-02-12

Finsam i Malmö kopplar samman kring aktivitetskravet

Aktivitetskravet är en stor reform som kommer Sveriges kommuner kommer att behöva jobba med from 1 juli 2026. Detta…

2026-02-11

Finsam i Malmö möter ROS

ROS är en verksamhet Malmö stad drivit under flera år med syfte att stödja Malmöbor med försörjningsstöd att söka sj…

2026-02-10

Samtal om Malmökraftens framtid

Finsam i Malmö ledde idag samtal om Malmökraftens framtid i ljuset av förändringar som sker under 2026.

2026-02-09

2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö

Årets första styrelsemöte har ägt rum.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit