Till innehållet

2018-03-22

Språkutveckling - ett förhållningssätt

Igår hade Aktivitetscenter besök av Arbetsmarknadens nya språkutvecklare.

Igår hade Aktivitetscenter besök av Arbetsmarknadens nya språkutvecklare inbjudna för att berätta om hur vi behöver tänka i vårt dagliga arbete med deltagare som har begränsningar i svenska språket. Detta är något som ligger i linje med vår utveckling av våra gruppinsatser och insatserna i allmänhet för bättre möta upp denna målgrupp.

Vi fick mycket "matnyttigt" med oss och har nu genom dessa språkutvecklare ett konkret stöd i vårt eget lärande i ämnet.

 

AC20180322JPG

Fler nyheter

2019-06-14

Arbetsgrupp REKO

Arbetet med överenskommelsen mellan Försäkringskassan och Psykiatri Malmö/Trelleborg fortsätter idag med att arbetsg…

2019-06-14

Styrgrupp Aktivitetscenter

Idag träffas styrgruppen för Aktivitetscenter.

2019-06-14

Styrgrupp DUA nyanlända

Idag träffas styrgruppen för DUA nyanlända.

2019-06-14

FINSAM utforskar samverkan vid utskrivning från slutenvården

Idag träffas Malmö stad, primärvården och Psykiatri Malmö/Trelleborg på FINSAM och diskuterar hur samverkan vid utsk…

2019-06-13

Malmökraften förbereder sig för presentation på Almedalen

Den 1/7 kommer Malmökraften presentera sig på Almedalen tillsammans med två politiker i socialförsäkringsutskottet.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit