Till innehållet

2018-03-22

Språkutveckling - ett förhållningssätt

Igår hade Aktivitetscenter besök av Arbetsmarknadens nya språkutvecklare.

Igår hade Aktivitetscenter besök av Arbetsmarknadens nya språkutvecklare inbjudna för att berätta om hur vi behöver tänka i vårt dagliga arbete med deltagare som har begränsningar i svenska språket. Detta är något som ligger i linje med vår utveckling av våra gruppinsatser och insatserna i allmänhet för bättre möta upp denna målgrupp.

Vi fick mycket "matnyttigt" med oss och har nu genom dessa språkutvecklare ett konkret stöd i vårt eget lärande i ämnet.

 

AC20180322JPG

Fler nyheter

2024-11-08

Halmstadkraften på besök

I Halmstad har Halmstadkraften kommit igång inspirerat av Malmökraften. Idag besökte de Malmökraften och fick en för…

2024-11-08

FINSAM i Malmö presenterar sina erfarenheter kring att arbeta med Region Skåne

Finsam i Malmö har idag varit inbjudna för att presentera sitt arbete på ett återkommande möte för rehabiliteringsko…

2024-11-08

FINSAM i Malmö jobbar vidare tillsammans med Malmö stad och Vuxenpsykiatrin kring samsjuklighetsutredningen

Idag fortsatte samtalen kring hur FINSAM i Malmö skulle kunna vara en resurs för arbetet i Malmö kring samsjuklighet…

2024-10-31

Intervju om UVAS

Idag ska FINSAM i Malmö få en möjlighet att dela med sig av sina erfarenheter kring Unga som varken arbetar eller st…

2024-10-30

Delårsrevision 2024

KPMG har utsett en ny revisor för FINSAM i Malmös del och hon träffade idag tillsammans med Malmö stads och Region S…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit