Till innehållet

2025-02-12

Storstadsnätverk FINSAM träffas digitalt

I veckan träffades storstadsnätverket i FINSAM för att diskutera vad som händer i omvärlden som kan påverka 2025 års verksamhet.

Samordningsförbunden Malmö, Stockholm, Göteborg och Uppsala har träffats under några år för att ta del av varandras erfarenheter. Idag träffades förbunden digitalt under följande agenda:

  • Översynen av Finsam-lagen
  • Arbetsförmedlingens uppdrag
  • God och nära vård,
  • Nya SoL och andra utredningar, lagförslag mm under 2025

Fler nyheter

2026-06-16

FINSAM i Malmö träffar autism Skåne

Autism Skåne är en intresseorganisation som verkar i Skåne som verkar för att skapa bättre villkor för alla med auti…

2026-06-15

Dokumentation Storstadssamverkan Stockholm, Göteborg och Malmö maj 2026

Arbetsmarknadsenheterna i Stockholm, Göteborg, Malmö och Arbetsförmedlingen har under flera år träffats med syfte at…

2026-06-12

FINSAM i Malmö och FINSAM i Lund planerar regional träff för samordningsförbunden i Skåne

Nästa vecka träffas alla samordningsförbunden i Skåne för samtal för att diskutera samarbete inför hösten. Förbunden…

2026-06-11

Planering inför höstens webinarier kring psykisk hälsa inleds

Samordningsförbunden i Helsingborg, Skåne Nordost och Malmö har under ett år jobbat tillsammans med vuxenpsykiatrin…

2026-06-01

Vårens sista beslutsgrupp Malmökraften

Malmökraften håller vårens sista beslutsgrupp idag.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit