Till innehållet

2025-02-12

Storstadsnätverk FINSAM träffas digitalt

I veckan träffades storstadsnätverket i FINSAM för att diskutera vad som händer i omvärlden som kan påverka 2025 års verksamhet.

Samordningsförbunden Malmö, Stockholm, Göteborg och Uppsala har träffats under några år för att ta del av varandras erfarenheter. Idag träffades förbunden digitalt under följande agenda:

  • Översynen av Finsam-lagen
  • Arbetsförmedlingens uppdrag
  • God och nära vård,
  • Nya SoL och andra utredningar, lagförslag mm under 2025

Fler nyheter

2021-12-06

Utvärdering kring Kryddgårdenmodellen

Idag träffade styrgruppen för Kryddgårdenmodellen forskare från Lunds universitet för att diskutera möjliga upplägg…

2021-12-03

SUS nätverket träffas för årets sista samtal kring uppföljning av samordningsförbundens verksamhet via SUS

FINSAM i Malmö är med i det nationella nätverk som diskuterar uppföljning av samordningsförbundens verksamhet och id…

2021-12-02

Årets sista styrgruppsmöte Avanti 2.0

Idag har Avanti 2.0 årets sista styrgruppsmöte

2021-12-01

Publicerad artikel kring kultur på recept

FINSAM i Malmö har startat ett projekt kring Kultur på recept. Nu har en artikel publicerats i BMC Health services r…

2021-11-30

Malmökraften uppmärksammas i nationell styrelseutbildning

Nationella rådet har tagit fram en partsgemensam digital utbildning som vänder sig till de som har eller ska ha ett…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit