2017-09-11
Styrelsemöte 1 september 2017
På senaste styrelsemötet fattades bland annat beslut om en workshop i samband med arbetet kring FINSAM 10 år, insamling av problemformuleringar och samarbete med Inspektionen för socialförsäkringen.
Styrelseprotokoll 2017 09 01
I samband med att FINSAM i Malmö funnits i 10 år kommer en rapport att tas fram. Denna gav styrelsen i uppdrag att presentera i en workshop den 26/10.
Förbundschefen gavs i uppdrag att samla in problemformuleringar enligt nedanstående modell bland ledningsgrupper i alla medlemsorganisationer.

Fler nyheter
2024-11-21
Kryddgårdenmodellens sista styrgruppsmöte för året
Kryddgårdenmodellen har under 3 år byggt grunden för en modell till fördjupad samverkan mellan den offentliga primär…
2024-11-20
Omvärldsbevakning tal till text
FINSAM i Malmö har följt Funktionstödsförvaltningens tankar kring att arbeta med effektiv resursanvändning genom AI…
2024-11-20
Malmökraften förbereder inför 2025
Malmökraften kommer gå över i ordinarie verksamhet. Idag fortsatte planeringarna kring detta och en diskussion kring…
2024-11-19
FINSAM Skåne Nordost och Malmö fortsätter hänga
Under året har ett utbyte löpande genomförts mellan FINSAM Skåne Nordost och Malmö.
2024-11-14
Omvärldsbevakning kring tal till text med stöd av AI
Finsam i Malmö har under våren 2024 arbetat tillsammans med
Funktionsstödsförvaltningen i Malmö stad och Lunicore kr…