2021-01-07
SUS uppdateras
Det nationella SUS nätverket har träffats och diskuterat vilka justeringar som behöver göras utifrån uppdateringar i SUS som gjordes i höstas.
Det nationella SUS nätverket har träffats och diskuterat vilka justeringar som behöver göras utifrån uppdateringar i SUS som gjordes i höstas.
Uppdateringen av SUS i oktober har inneburit att en del rapporter tar fram annan information än tidigare och SUS ansvarig i bland annat Centrala Östergötland har tillsammans med försäkringskassans IT-avdelning gjort ett gediget arbete för att åtgärda detta.

Fler nyheter
2021-06-23
Nationella SUS-nätverket träffas kring nya uppföljningssystemet
Idag träffas SUS-nätverket för sista gången innan sommaren. Syftet är att diskutera det nya uppföljningssystemet som…
2021-06-22
FRAM uppmärksammas för uppföljningsmatris
FRAM har tagit fram en uppföljningsmatris för att följa att de följer sin projektansökan.
2021-06-22
Vet Ni! sprider erfarenheter av att podda via film
FINSAM i Malmö har sedan 2019 spelat in 60 avsnitt av podden Vet Ni! Sammanlagt har 3840 lyssningar skett och antale…
2021-06-21
FINSAM i Malmö följer kollektivavtal gällande tjänstepensioner som erbjuds medarbetare
Förmånskollen är en genomlysning av förmåner och rutiner som KPA erbjuder. Syftet är att på ett övergripande sätt på…
2021-06-18
Finsam kopplar samman Arbetsförmedlingen och Funktionsstödsförvaltningen
Efter en beställning från en enhet inom Funktionsstödsförvaltningen har ett digitalt möte genomförts mellan en sekti…